Hobart XNC11X24 Fryer Element 5500W 240V
In stock
SKU
XNC11X24
Manufacturer:
The Hobart XNC11X24 Frying Element is used to heat cooking oil to determine operating temperatures. It operates on a 240 V electrical supply, it transforms this electrical power to thermal output of 5500 W and heats the fryer vat directly. The element is installed into the fryer tank and immersed. It is the main heat generating component installed in system which maintains the oil heat during cooking, holding and recovery periods.
Dimensions
  • Length: 26.67 cm
  • Width: 27.94 cm
  • Height: 38.1 cm
  • Weight: 1.043 kg
https://partsfe.com/media/catalog/product/h/o/hobart-xnc11x24-fryer-element-240v-5500w-55369.jpg
Product Notes
  • Fryer Element, [ 240V 5500W 1Ph ] [ 11" X 9" X 9-3/4"H ]
  • [Terminals {Flag } Mount 5/8"-18 Thd.
  • Hobart Fryer Hk03B, Hk3, Hk3B, Hk3C, Hk3D, Hk31,
  • Hk31B, Hk31C, Hk31D~
  • Hotpoint: 112710G004.
More Information
Disable SaleableYes
Write Your Own Review
You're reviewing:Hobart XNC11X24 Fryer Element 5500W 240V